Kdo jsou zaměstnanci 50+ a proč je chcete?

Po uveřejnění svého článku na jobs.cz určeného skupině lidí, kteří hledají novou práci a jsou ve věku 50+ (článek si můžete přečíst zde) jsem se setkala s mnoha zástupci této skupiny u osobních konzultací. A kdybych byla zástupce firmy, která hledá lidi, vzala bych je všechny, do jednoho.

Proti mně seděli lidé, nadšení a moderní. Lidé, kterým na práci záleží a kteří nad ní přemýšlí. Důležitá pro ně je loajalita a jistota. A to oboustranně. Pokud bych se měla retrospektivně vrátit k článku na toto téma, určenému personalistům (k přečtení zde) tak bych dodala ještě pár věcí:

Jejich devíza je výkonnost

Lidé ve věku 50+ jsou výkonní. Vědí, co je to tvrdá práce, nebojí se jí a jsou ochotni ji odvádět. Pokud nějakou dobu hledali místo, prošli si šokem, nepříjemným stavem, a nebudou se chtít vrátit na pracovní trh. Jejich motivace podávat maximální výkon je tak větší, než u lidí, kteří vědí, že pokud se budou trochu flákat, stejně jim to projde, protože buď je zaměstnavatel nevyhodí, a nebo když vyhodí, hned si najdou novou práci. Jinými slovy: Není jim to fuk.

Považují za samozřejmost vlastnosti, za které nyní draze platíte

Při konzultacích jsem se snažila identifikovat s nimi silné stránky, vlastnosti, které mohou prodat. A přišla jsem na to, že některé věci o sobě nepíší, nebo neříkají, protože jim prostě připadají samozřejmé. Například selský rozum, dotahování věcí do konce, zodpovědnost za vlastní práci, individuální přístup k členům týmu, systematičnost atd. Na pohovoru to nevyzdvihnou, protože je to prostě nenapadne.

Jsou zaměření na znalosti, ne na „softy“

V životopise si přečtete, kde pracovali, co tam dělali, méně už jací jsou a čím vám mohou být užiteční. U pohovoru se dozvíte spíše, co neumí, než co umí. Nebudou umět odpovědět na otázky typu co je pro vás v práci důležité, proč bychom měli vzít zrovna vás a podobně. Ale je to v nich, a je na nás, personalistech, jestli to umíme vytáhnout. Podle mého názoru to stojí za to.

Sdílejte článek

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.